
Warto zobaczyc
,





Na obrzeżach Parku Zdrojowego, przy Alei Jordana znajduje się kompleks Pijalni Wód Mineralnych i Tężni Solankowej. Są to drewniane pawilony, w kształcie rotund. W jednym z nich mieści się sala, w której dostępny jest szeroki wybór wód leczniczych. W drugim funkcjonuje ogólnodostępna tężnia – inhalatorium na wolnym powietrzu. Jest to jedyny tego typu obiekt w Małopolsce. Środek tężni stanowi kolumna obudowana drewnianym rusztem, który wypełniony został gałązkami tarniny. Z znajdującego się w pobliżu odwiertu „Helena” solanka transportowana jest na szczyt kolumny tężni, a opadając rozpryskuje się na gałęziach i tworzy wokół tężni solankowy mikroklimat. Korzystanie z tężni polega na spacerowaniu wokół kolumny i wdychaniu solankowego aerozolu. Przenikające przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę mikroelementy korzystnie wpływają na układ odpornościowy.
Wskazania lecznicze:
- przewlekłe i nawracające stany zapalne układu oddechowego,
- alergie, również alergie skóry.
Wskazania profilaktyczne:
- ogólne wyczerpanie, rekonwalescencja po ostrej chorobie,
- dla pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze,
- dla palaczy tytoniu,
- dla osób pracujących głosem,
- mieszkańców dużych aglomeracji miejskich.
Przeciwskazania:
- ostre choroby przebiegające z podwyższona temperaturą ciała,
- stan świeżo po przebytym zawale mięśnia sercowego,
- choroby nowotworowe,
- nadwrażliwość na jod, brom lub inne jony zawarte w solance,
- niewydolność naczyń wieńcowych serca, zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi.
Ważna informacja:
Tężnia Solankowa jest obiektem czynnym sezonowo. W celu konserwacji dysz i zapobieżeniu możliwości zamarznięcia obieg solanki jest zamykany z chwilą nadejścia pierwszych przymrozków.
Pijalnia Wód Mineralnych w Parku Zdrojowym czynna jest codziennie
w godz. 10.00 -18.00
tel. 728 428 785

Teznia solankowa
,
.
Park Zdrojowy





Wyjątkowym miejscem w Rabce-Zdroju jest Park Zdrojowy. Jego początki sięgają drugiej połowy XIX wieku. Park znajduję się w centrum uzdrowiska i zajmuje powierzchnię 30 ha.
W latach 2010-2011 przeprowadzono jego kompleksową rewitalizację. W jej wyniku park został kompozycyjnie podzielony na dwie części o odmiennym charakterze. Część zachodnia tzw. strefa słońca, pełni funkcje reprezentacyjno-wypoczynkową. Przygotowano tu 10 ogrodów tematycznych z różnorodną roślinnością m.in. ogród różany, skalny, pnączy i wrzosowisko. Różnorodnych kwiatów i krzewów pośród alejek zachęca do długich spacerów oraz kąpieli słonecznych. W tej części znajdują się również największe atrakcjeparku: tężnia solankowa, place zabaw, korty tenisowe i kawiarnia.

Deptak i fontanna





Rabczański deptak rozpoczyna się przy ul. Chopina, obok Muszli Koncertowej i biegnie wzdłuż ul. Jana Pawła II. Jest to znakomitych miejsce do spacerów i odpoczynku w miłym otoczeniu. Tuż przy deptaku na najmłodszych czekają kucyki, na których można odbyć krótką przejażdżkę lub pozować do pamiątkowej fotografii.
Na deptaku odbywają się również imprezy kulturalne i sportowe m.in. start jednego z etapów wyścigu kolarskiego „Tour de Pologne” i Małopolskiego Wyścigu Górskiego.
Tuż przy deptaku znajduje się pomnik poświęconym żołnierzom Związku Walki Zbrojnej AK poległym i zamordowanym za ojczyznę w latach 1939-1945 oraz obelisk upamiętniający żołnierzy z Oddziału Partyzanckiego AK „Adama” por. Jana Stachury, którzy zginęli podczas walk z niemieckim okupantem.
Przy jednym z krańców deptaku znajduje się kolejna rabczańska atrakcja - fontanna ze słoniami. Fontanna zbudowana została na planie prostokąta, a jej wnętrze wypełniono barwną mozaiką przedstawiającą herb Rabki-Zdroju. W narożnikach fontanny znajduje się siedem, wykonanych z brązu figur słoni. Słonia rodzinka to ulubieńcy odwiedzających Rabkę maluchów. Wszystkie słonie zostały przedstawione z trąbami uniesionymi do góry, na znak szczęścia dla mieszkańców i kuracjuszy odwiedzających uzdrowisko.
Dodatkową atrakcją fontanny są widowiska „woda-światło-dźwięk”. Wspaniałe spektakle powstają dzięki zsynchronizowanym zmianom strumienia wody, kolorowym światłom i ścieżce dźwiękowej. Ważna informacja:
Fontanna jest obiektem czynnym sezonowo. W celu konserwacji i zapobieżeniu możliwości zamarznięcia obieg wody w fontannie jest zamykany z chwilą nadejścia pierwszych przymrozków.


Wierza widokowa




W odległości ok. 3 km na północ od centrum Rabki, znajduje się wzniesienie Królewska Góra. Na nim, w 4 kwartale 2011 roku, stanęła wieża widokowa. Jest to wysoka na ponad 25 m, drewniana budowla, z której rozpościerają się przepiękne widoki. Z najwyższego jej punktu można obejrzeć panoramy górskie - Gorców, Beskidu Wyspowego, Babiej Góry oraz Tatr.
Wieża jest miejscem ogólnodostępnym. Można do niej dotrzeć niebieskim szlakiem turystyki pieszej, kierując się ul. Kościuszki w stronę przełęczy między Banią a Grzebieniem lub od strony wyciągu narciarskiego "Polczakówka", znajdującego się w Rabce - Zarytem - wieża jest usytuowana obok jego górnej stacji.
